Eelarvenõukogu kiidab rahandusministeeriumi 2025. aasta kevadprognoosi heaks, kuid leiab, et Eesti majanduskasvu väljavaadet ümbritsevad olulised negatiivsed riskid, mis tulenevad eelkõige kaubandustollide mõjust maailmamajandusele.
Rahandusministeeriumi hinnangul on Eesti riigirahanduse olukord paranenud, seda nii 2024. aastal kui ka prognoosis käesolevaks ja edasisteks aastateks. Eelarvepositsiooni oodatud paranemine tuleb eelarve tulude poolelt, kui kevadprognoosis on suurendatud nii maksude kui ka muude tulude laekumist.
Uue prognoosi alusel on nominaalne eelarvepuudujääk lähiaastatel väiksem, jättes suurema puhvri 3% SKPst piiri vastu. Samal ajal kujuneb struktuurne puudujääk ikka suuremaks, kui kodumaised eelarvereeglid lubavad. Seejuures ei arvesta see prognoos kõige tõenäolisemate arengutega eelarvepoliitikas. Nimelt ei sisaldanud kevadprognoos veel valitsuse plaani kasvatada kaitsekulusid üle 5% SKPst ega muid eelarvepoliitilisi otsuseid, mida uues valitsuskoosseisus alles arutatakse, sh võimalikke muutusi julgeolekumaksus.
Eelmisel sügisel seatud pikaajalisi eelarvesihte võimaldab sel kevadel muuta Euroopa Liidu eelarvereeglite vabastusklausel. See lubab kaitsekulude kasvatamise eesmärgil kavandada 2025.‒2028. aastaks eelarvepuudujääki, mis ulatub koguni 4,5%ni SKPst.
Ehkki vabastusklausel võimaldaks Eestil eelarvepuudujääki ajutiselt kasvatada eelarvereegleid rikkumata, kaasneksid sellega suurem võlakoormus, intressikulu ja keeruline eelarvekohandus klausli lõppedes. Ei saa unustada, et just eelmise vabastusklausli ajal nõrgenes Eesti eelarvedistsipliin märgatavalt. Suurem riigivõlg võib hakata mõju avaldama ka erasektori rahastamistingimustele ja suurem intressikulu eelarvest välja tõrjuma muid riigile olulisi kulusid.
Maailma ja Eesti majanduse väga ebakindlat väljavaadet ja negatiivseid riske arvestades leiab eelarvenõukogu, et rahandusprognoosi paranemisest ja vabastusklauslist tekkinud eelarvepuhvrit tuleks kasutada eelkõige Eesti kaitsevõime suurendamiseks, mitte selleks, et varasemaid eelarvepositsiooni tugevdamiseks astutud samme tagasi võtta.
Eelarvenõukogu arvamus ja põhjalikum seletuskiri on avaldatud siin.
Lisateave:
Peter
Lõhmus
Eelarvenõukogu
esimees
Tel:
5342 6718
E-post:
plohmus@eelarvenoukogu.ee